Aktivity

Vážené dámy, milé seniorky,
„Čtverce pomoci“, které jste napletly a uháčkovaly za Klub seniorů Praha 15 a v našem Domě s pečovatelskou službou jsou už přímo u dětí v Africe.
Hodně jsme jich poznali a zpátky se nám vybavilo, jak jsme je balili a chystali k odevzdání, jak jsme z nich na zahradě CSOP Praha 15 skládali obří srdce, než byly poslány do Ugandy a teď jsou již sešité do teplých dek a přímo na místě u dětí, které se v nich mohou hřát.

Děkujeme za zpětnou vazbu a seniorkám ještě jedno veliké super díky.

afrika2 afrika1 afrika

Výlet do Kutné hory 21.10.2015

Na další z řady krásných výletů pro naše seniory jsme zamířili do Kutne Hory. Výlet s názvem „Za kutnohorským pohárem“ byl tentokrát zcela v režii ředitelky organizace CSOP Praha 15, Mgr.Moniky Válkové, která pro seniory připravila opravdu nabitý den v Kutné Hoře, kde sama bydlí. S odborným a poutavým průvodcem jsme navštívili Kostnici, Katedrálu, Vlašský dvůr, Kapli Božího těla, Chrám svaté Barbory. Měli jsme tu čest, že ve Vlašském dvoře, kde je zároveň i radnice města, nás přivítal starosta Kutné Hory, který naše seniory obdaroval kutnohorským grošem, a tak jsme si všichni odvezli krásnou památku na další skvělý den ve společnosti seniorů Prahy 15. Velké díky patří i paní ředitelce Válkové za skvělou organizaci celého dne. Unaveni, ale šťastni ze zážitků a vyvedeného dne jsme se jednoznačně shodli, že v Kutné Hoře nejsme naposledy, ale že s hezkým jarním počasím se vrátíme, abychom si město prohlédli celé, včetně venkovních zajímavostí a pamětihodností, na které dnes už byla přece jen trošku zima. Děkujeme a těšíme se na další společný výlet.

Tým CSOP Praha 15.

kh10 kh9 kh8 kh7 kh6 kh5 kh4 kh3 kh2 kh1 kh

 

Sportovní hry Klubu seniorů Praha 15

V září, 9.9.2015, jsme jako každoročně uspořádali „Sportovní hry Klubu seniorů Prahy 15“.
I letos byla účast více než hojná a vzhledem k tomu, že jsme zařadili i úplně nové disciplíny, tak zábava a výborná atmosféra panovala po celé odpoledne. Soutěžící tak měli možnost vyzkoušet si novinku – Zahradní rondo a zahradní žebřík, lámali jsme si hlavu nad dřevěnou zahradní věží, dominem a vyzkoušeli jsme si i zručnost a přesnost v házení kroužků a postřeh nad pingpongovým stolem. Všichni soutěžící byli odměněni medailí v podobě malého občerstvení a tři vylosovaní výherci získali ruční výrobek z keramické dílny našeho Domu s pečovatelskou službou. V případě, že byste měli zájem, pokud jste se nemohli her zúčastnit, vyzkoušet si naše nové zahradní herní prvky, jste samozřejmě zváni do Klubu seniorů Praha 15

 Sportu zdar a příští hry se těšíme nashledanou…

Kateřina Adametzová, Klub seniorů Praha 15

hry hry1 hry2 hry3 hry4

 

 

petr-veleta-5

Vážení a milí senioři,

dovolte nám, pozvat Vás do Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 (Dům s pečovatelskou službou, ul. Janovská) na ukázkovou hodinu „Psychomotorické pohybové a taneční metody pro seniory a osoby se zdravotním postižením“.

Tuto metodu tance a pohybu Vám předvede Dr. Petr Veleta M.A., solista baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě,  Hudebního divadla v Karlíně a šéf baletu a choreograf v divadle v Olomouci. Jako taneční pedagog a choreograf působil na Slovensku i v Čechách a v několika projektech v Anglii a Německu. 11 let pracoval jako asistent režie opery Národního divadla v Praze.

Tanec jako léčivý rituál známe už z nejranější historie lidstva, taneční pohybová terapie je však relativně nový obor. Téměř každý člověk má rád příjemnou, radostnou a veselou atmosféru, rád chodí do společnosti, rád se baví. Při výukové metodě se používá příjemná hudba, jednoduché taneční pohyby. Příjemná, vlídná, uctivá a veselá atmosféra hodiny působí velmi pozitivně na všechny účastníky. Je to metoda psychické i fyzické aktivizace. Jednoduchými a přirozenými pohyby se procvičí jednotlivé části těla.

Akce je vhodná pro aktivní seniory, pro seniory s jakýmkoliv postižením, vozíčkáře, osoby, pohybující se pomocí holí, nebo francouzských holí, osoby postižené demencí, nebo i jinou psychickou chorobou, přivítáme, samozřejmě rádi případný Váš doprovod, nebo i zájemce o péči o seniory, či všechny, kdo jsou zvědaví a chtějí zažít něco nového.

Jak říká sám Dr. Petr Veleta : „Roztančíme úplně každého“….

Přijďte i Vy rozloučit se s létem tancem, hudbou zábavou.

KDY:  16.9.2015 v 13,30 hodin

KDE:  zahrada Domu s pečovatelskou službou, Janovská 486, Praha 15

(v případě nepříznivého počasí bude akce probíhat přímo v Klubu seniorů, ul. Janovská)

 

Vážení a milí přátelé Klubu seniorů Praha 15,

ráda bych Vám touto cestou poděkovala za přízeň našemu Klubu seniorů a za Vaši práci pro Klub seniorů.
I v měsíci červnu jsme pro Vás připravili pestrou nabídku aktivit za náš Klub seniorů a věřím, že budete spokojeni a užijeme si před prázdninami společné chvíle na výletech, či přímo v Klubu seniorů.
Speciální poděkování patří všem laskavým seniorkám, které neuvěřitelným množstvím pletených čtverců přispěly na charitativní projekt pro děti v Jižní Africe s názvem – „Uplet, nebo uháčkuj čtverec“.
Jejich dílem se můžete potěšit na přiložené fotografii, čtverce už poputují přímo na místo určení – do Afriky.

Klub seniorů je přes prázdniny – červenec – srpen, otevřen omezeně, kroužky a veškeré aktivity můžete znovu začít navštěvovat od září 2015.

Přes prázdniny můžete v úterý a čtvrtek navštívit naši kavárničku v Klubu seniorů.

Krásné léto a milé zážitky všem
Kateřina Adametzová

srdce

Výlet do Kácova 7.4.2015

Hned po velikonočních svátcích jsme společně s Klubem seniorů Praha 15 a partou téměř čtyřiceti seniorů vyrazili na první větší výlet letošního jara.
Cílovým místem bylo městečko, nebo úplně přesně – Městys Kácov, kam jsme se dopravili vlakem z Horních Měcholup.
Cesta vlakem nadchla beze zbytku všechny cestující, neboť téměř celá vede podél řeky Sázavy, nádhernou krajinou.
V Kácově jsme absolvovali dvě exkurze – zámek Kácov a pivovar Kácov, pochutnali si na skvělém pivovarském guláši a pivu přímo z pivovaru.
Posezení na náměstíčku s výbornou kávou a zákusky z místní cukrárny už jenom doladilo báječný den se skvělou partou seniorů a počasím, snad na objednávku :D
Více slov netřeba, přikládáme fotografie, z kterých pohoda a dobrá nálada jen čiší.
Nechte se zlákat a vyražte s námi na některou z dalších společných akcí, o kterých Vás informujeme pravidelně v měsíčníku Hlasatel, nebo u nás, v Klubu seniorů Praha 15.

kácov kácov1 kácov2  kácov3 kácov5 kácov4

Na další společné zážitky se těší

Kateřina Adametzová

Výlet na letiště 29.1.2015

Ve čtvrtek, 29.1.2015 jsme pro naše seniory z Prahy 15 uspořádali exkurzi na letiště Václava Havla v Praze. Neuvěřitelně skvělá parta seniorů, snad i zaplacené počasí s jasně modrou oblohou a zářivým sluncem, báječná a milá průvodkyně a mnoho dalšího, nám zajistilo prostě a jednoduše parádní odpoledne. Součástí exkurze byla bezpečnostní procedura, před vstupem do prostoru letiště, která mnohé zaskočila, dále jsme pak měli možnost vidět navádění letadla po přistání, viděli jsme i vzlétnou a přistát letadla, včetně zvukové kulisy, mohli jsme pozorovat práci letištních psů, kteří mají na starosti vyhledávání ptactva v prostorách ploch a drah pro letadla, z důvodu bezpečnosti, dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o práci personálu letiště, viděli jsme i největší letadlo, které se zrovna chystalo ke startu a které pojme 350 cestujících, Boeing 777-737. Součástí exkurze byla i návštěva hasičské záchranné stanice, přímo na letišti a báječné bylo, že všude bylo povoleno neomezené focení, což dokladuje i naše fotogalerie níže.
Všichni byli spokojeni, nadšeni a plni zážitků….krásné bylo, že několika seniorům se splnil sen – poprvé viděli letadlo z tak bezprostřední blízkosti. Zájem o exkurzi byl veliký a nemohli jsme všechny zájemce uspokojit, ale slibujeme, že akci určitě ještě zopakujeme. Kateřina Adametzová, Michaela Jungmannová za Klub seniorů Praha 15

vh vh1 vh2 vh3 vh4 vh5 vh6 vh7 vh8 vh9 vh10 vh12

 

Mikulášská besídka 2.12.2014

Letošní tradiční mikulášská besídka, pořádaná Klubem seniorů Prahy 15 byla sice ohrožena současnou, panující ledovkou, ale byla hlavně moc vydařená. Troufám si tak mluvit i za naše přátele seniory, z jejichž rozesmátých a spokojených tváří je vidět, že se skutečně bavili. O hudební program se postaralo oblíbené duo Veronika Šotová a Antonín Jankovský, kteří nás provázeli skvěle sestaveným repertoárem celé odpoledne….perfektní a dle prázdných talířků svědčící občerstvení se postarala uhříněveská cukrárna, o krásně vyzdobený sál SDH Horní Měcholupy a o organizaci celé akci se postaral tým zaměstnanců CSOP Praha 15. Besídku poctil svou návštěvou usměvavý nový pan starosta MČ Praha 15 Milan Wenzl, místostarostka MČ Praha 15 MUDr. Jana Trková a ředitelka organizace CSOP Praha 15 Mgr. Věra Čápová…..Těšíme se na Vás na Vánočním odpoledni, dne 18.12.2014 přímo v Klubu seniorů Praha 15, v Janovské ul.

bes bes1 bes2 bes3 bes4 bes5 bes6 bes7 bes8 bes9 bes10 bes11

Výlet do Kerska 24.9.2014

Výlet do Kerska – Po stopách Bohumila Hrabala – Naučná stezka Bohumila Hrabala….oficiální zdroje mluví o trase více 7 kilometrů…nám však krokoměr ukázal necelých 15 km….bylo to náročné, ale počasí krásné, v lesích houby a krásný čerstvý vzduch….díky všem za milou společnost a další krásný společně strávený den.

007a

Zájezd do Žiliny 26.-28.9.2013

Každým rokem přijíždí taneční skupina „Ruty-šuty“ z partnerského města Žilina v květnu k nám do CSOP, aby předvedli svoje taneční umění při oslavě Dne seniorů na zahradě DPS.
V letošním roce v Klubu seniorů Prahy 15 v kroužku kondičního cvičení si cvičenky sestavily cviky na písničku „Být stále mlád“ od Karla Gotta a odjely reprezentovat MČ Praha 15 na festival seniorů, který se konal v Žilině na Mariánském náměstí dne 27.září 2013.
Bylo moc hezké sledovat, jak se navazují nové styky, vznikají nové známosti a přátelství, kdy bariérou není ani věk, ani hranice.
Všichni se moc pěkně bavili a je možné, že příští rok budeme svědky nějakého společného vystoupení česko-slovenského či slovensko-českého.

DSC05918a

Výlet do Telče
19.9.2013

Posledním poznávacím zájezdem v letošním roce byl zájezd do města Telč. V dopoledních hodinách jsme navštívili zámek, prohlédli si reprezentativní renesanční místnosti. Trochu nám vyhládlo, naobědvali jsme se v zámecké restauraci „U Švejka“ a celé odpoledne jsme měli rozchod. Kdo chtěl, podíval se do zámeckých zahrad, nebo se prošel po hrázi a okolo rybníka, či prošel telčské náměstí. Prohlédl si  dlouhá podloubí a krásné fasády domů.
Všichni jsme se shodli v tom, že kdo  jednou Telč navštíví, jistě bude souhlasit s tím, že je právem zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

DSC05865a

Ježci
Ing. Zuzana Pokorná

 Přednáška s promítáním a ukázkou živých zvířat.

V úterý 10. září jsme vyslechli zajímavou přednášku paní ing. Zuzany Pokorné ze Záchranné stanice hlavního města Prahy. Seznámili jsme se se životem ježků.
Nyní již víme že:
– u nás žijí 2 druhy – západní a východní
– jsou to hmyzožravci, kteří nepohrdnou ani malou myškou, ještěrkou atd.
– páří se v březnu až dubnu, po zhruba 35 dnech se rodí mláďátka úplně holá, bodliny mají pod kůží
– přes zimu upadají do zimního spánku a zimu přespí v úkrytu
– v době zimního spánku ztratí až 1/3 své hmotnosti
– ježek musí mít na podzim 700-800g, aby zimu přežil
– ježek má výborný sluch a čich, špatně vidí

Nalezneme-li volně žijícího živočicha, který potřebuje lidskou pomoc, kontaktujeme záchrannou stanici na pohotovostním čísle
773 772 771      non-stop

DSC05791a


Hvězdárna Ondřejov
Ve středu 11. září  se všichni ti, kdo měli zájem o trochu turistiky a vědy sešli na autobusové zastávce „sídliště Petrovice“, odkud jsme se autobusem č. 383 vypravili do Ondřejova. V Ondřejově na náměstí již na nás čekal průvodce pan Tomáš Bezouška.
Vyšlapali jsme kopec na hvězdárnu, prohlédli si to, co naši předci vybudovali před sto lety. Z dalekohledů starých přes 100let jsme se dívali na vzdálené vesnice, vyslechli zajímavou přednášku o vzniku a zakladatelích této hvězdárny. Naše prohlídka skončila ukázkou toho největšího dalekohledu, který má průměr 2 m.
Plni dojmů jsme se vydali na cestu zpět, posilnili jsme se v cukrárně a autobusem se vrátili zpět do Prahy.

DSC05816a

Rekreace Lučany n. Nisou

17. 8. – 24. 8. 2013

Na týdenní rekreaci jsme se letos rozjeli do Lučan n. Nisou do penzionu Kitty.
Každý z nás se mohl rozhodnout, jak stráví svůj volný čas. Někdo šel na túry, jiný sbíral borůvky, či houby, nebo jsme se koupali v místním jezírku.
Plánované tři polodenní autobusové zájezdy byly také velmi zdařilé. Navštívili jsme rozhlednu „Královka“, podívali jsme se k pramenům Nisy, ve Smržovce nakoupili korále, nebo si pochutnávali v cukrárně. V Liberci někdo navštívil ZOO, jiný botanickou zahradu, v Kryštofově údolí jsme si prohlédli místní orloj, muzeum betlémů, krásný historický dřevěný kostelík a jiné.
V penzionu pro nás přichystali cestopisnou přednášku s promítáním a ochutnávkou vín a také prodejní výstavku jablonecké bižuterie.
Večer  jsme zpívali při harmonice a na závěrečném večírku si dokonce i zatancovali.
Jídlo bylo velmi dobré a bylo ho tolik, že jsme si museli leckdy povolovat pásek.
Unaveni, ale plni dojmů z hezké dovolené jsem se vrátili domů.

úvod Lučany

Muchovy plakáty v Praze

V Praze v Obecním domě  byla vystavena sbírka 116 Muchových plakátů , které  sesbíral a vlastní pan Ivan Lendl.
V úterý 2. července 2013  jsme se vydali prohlédnout tuto unikátní výstavu i my. Sešlo se nás neuvěřitelné množství – 44  „ milovníků umění“.
Výstava byla sice umístěna ve 2. patře, ale ti, kdo se necítili na výstup po schodech, využili výtah.
Ve dvou sálech jsme obdivovali vysoké umění a obrovské tvůrčí rozpětí a šíři  Alfonse Muchy.

DSC05280a

Divadlo ROKOKO

Další naší kulturní akcí byla návštěva divadla Rokoko ve středu 12. června 2013.
Dvacet z nás se zúčastnilo  generální zkoušky hry Molly Sweeney.
Jedná se o psychologické drama vynikajícího irského dramatika o slepotě skutečné i domnělé a opravdových zázracích života.
Byla to skutečně zvláštní hra. Celé představení sehráli 3 herci. Paní D. Batulková v roli slepé Molly, A. Procházka ztvárnil jejího lékaře a V. Fridrich jejího manžela. Hra sestávala pouze z monologů jednotlivých herců.  Pro samotné herce toto pojetí muselo být opravdu náročné. Jejich výkony byly perfektní. Ještě večer člověk musel o samotné hře přemýšlet.
DSC04957a