KOMUNITNÍ ZAHRADA V DPS JANOVSKÁ

19.8.2020

Velkoryse navržená zahrada v DPS Janovská nás seniory inspirovala k jejímu částečnému využití a zároveň i zvelebení.

Vedení CSOP a potažmo Klub seniorů a Komunitní centrum nám umožnilo postupné vybudování komunitní zahrady. Zájemkyně, převážně klientky Domu s pečovatelskou službou i my docházející jsme sbíraly zkušenosti v blízké komunitní zahradě KOKOZA (MČ Praha 11). Postupně po letech jsme získaly 8 vyvýšených záhonů s paletovými stěnami a to díky zafinancováni  CSOP  i sponzorským darům. Postupně přibylo vybavení kompostérem (díky nabídce magistrátu) i lavicí na úschovu nářadí.  Seniorky uvítaly možnost si připomenout svůj koníček a pokračovat v zahradničení podle svých fyzických sil se snahou si vypěstovat alespoň v malém množství čisté potraviny bez chemie (jahody, salát, ředkvičky, rajčata, pepino), bylinky, či jen květiny pro potěchu oka.

Abychom i klientům Domu s pečovatelskou službou (dále jen DPS) zpříjemnily posezení na lavičkách v zahradě, osadily jsme společně okolí truhlíků květinami. Cestu k altánu lemují vytvořené záhony s oblázky a okrasnými travinami, barevnými trsy Kleopatřiných jehel a jukami. S pomocí syna jsem za záhonem navršila skalku s jezírkem. Jeho vodní plochu zkrášlují a zároveň čistí vodní rostliny. Během 3 let trvalky na skalce zmohutněly a nabízejí celosezonní okouzlení svým květenstvím od čemeřic, tulipánů, hyacintů, floxů k irisům, kosatcům, denivkám a dalším.  Nezbývá než jejich bujný růst už redukovat a nabízet je zájemcům či vyměňovat za jiné.

Bylo potěšující, když se ke zvelebování okolí připojili i klienti z DPS  nečlenové komunitní zahrady a pomáhali svými omezenými silami, třeba jen s pletím věčných plevelů na dlážděných chodnících. Děkujeme zejména panu Františkovi Juřičkovi, panu Václavi Špirochovi. Některé seniorky se složily na zakoupení a vysázení dekorativních letniček do truhlíků u vchodu do zahrady.

Od začátku zahradničení jsme se snažily o pěstování v souladu s přírodou a v plném slova smyslu naplňovat i tzv. biodiverzitu. I na dalších mini záhoncích jsme vysázely medonosné bylinky a trvalky, které nabízejí pestré barvy i vůně, ale také potravu hmyzím opylovačům (levandule, šalvěj, mateřídouška,   záplevák, echinacea, krásnoočko, kopretina, ořechoplodec aj.). Mezi lavičkami jsem vysadila motýlí keře, které pestré motýly opravdu lákají nejvíce. Pod několika stromy visí v  dnešní době tak zpopularizované hmyzí hotely vlastní výroby. V zákoutích zahrady pod hromadami listí nacházejí útočiště ježci. Abychom nalákaly a udržely užitečné ptactvo, zvláště sýkorky, pořídila jsem 3 ptačí budky. Už druhým rokem nás sýkorky odměnily a vyvedly mladé. Aby zůstávaly celoročně, mají k dispozici pítka betonová i keramická, stejně jako krmítka klasická dřevěná i ta keramická z naší keramické dílny. Je pak potěšující, když se zapojí i obyvatelé DPS a starají se o krmítka a doplňují je.

Závěrem lze shrnout, že zahradničení má přínos terapeutický, environmentální, vzdělávací i sociální. A zjednodušeně mělo by přinášet nám pěstitelům nejen špinavé ruce, upocené obličeje a bolavá záda, ale především radost. A ostatním vytvořit příjemnou oázu klidu a relaxu, zvlášť v dnešní době.

Mgr. Jindřiška Voříšková
Vedoucí komunitní zahrady CSOP Praha 15

 

Máte dotaz? Napište nám

Nenašli jste hledanou informaci nebo kontakt či službu? Chcete se zeptat na činnost organizace? Napište nám vyplněním níže uvedeného formuláře.